Лабораторне дослідження "Будова яйця птахів"

 

Мета: розібрати  будову яйця птахів; визначити пристосування птахів до життя на суходолі.

Обладнання та матеріали:  таблиця «Будова яйця», кольорові олівці, підручник

Хід роботи

          Розгляньте зовнішній вигляд яйця. Запишіть яка його форма. Розгляньте за допомогою лупи шкарлупу. Яка вона?·       

         Зверху  яйце вкрите твердою оболонкою — шкаралупою, яка в основному складається з кальцію карбонату і має захисне значення.   У той же час шкаралупа повинна бути проникною для повітря. Тому в шкаралупі є дрібні пори, яких більше на тупому кінці яйця. Для чого це потрібно? Запишіть свою відповідь.

Вапняна шкаралупа щойно відкладеного яйця набагато товща й міцніша від шкаралупи яйця з розвиненим в ним пташеням..

Щойно знесене яйце покрите тоненькою плівочкою (надшкаралупова оболонка). Вона захищає від проникнення вологи, бактерій, але вільно пропускає гази. Запам’ятайте, якщо ви хочете довше зберегти, наприклад, курячі яйця свіжими, не мийте їх перед зберіганням, щоб не змити цю оболонку.

Підшкарлупова оболонка (відділення її від шкаралупи – перевірка свіжості яйця) У щойно знесеному яйці білок заповнює весь простір між жовтком і шкаралупою. Як тільки яйце охолоне, білок трохи стискається, відходить на тупому кінці від шкаралупи, тягнучи за собою внутрішній шар підшкаралупової оболонки. Таким чином, на тупому кінці яйця між білком і шкаралупою утворюється простір — повітряна камера. Тепер вам зрозуміло, чому на тупому кінці у шкаралупі більше пор? Так, через  них  до камери потрапляє повітря.

Внутрішній вміст яйця: жовток, оточений щільним шаром білка (на вареному яйці) ми бачимо білкову оболонку, або білок, як ми звикли називати. Як ви гадаєте, звідки походить така назва? Дійсно назва походить скоріше від кольору, але тут міститься велика кількість білків, які і є фактично будівельним матеріалом для майбутнього організму.  У цій оболонці яйця міститься основна частина води.

Надломити білок (дослідження свіжості)

Розбити свіже яйце (порівняння свіжості за в’язкістю білка)

Дослідження жовтка і зародкового диска.  Ви бачите, що жовток зберігає форму мішечка, не розтікається, бо він вкритий жовтковою оболонкою, яка відділяє цю частину яйця від білку. У жовтку міститься основна маса органічних поживних речовин, які сприяють формуванню нового організму.  Придивіться і ви побачите зверху на жовтку маленький світлий горбик (плямку). Це — зародковий диск, власне яйцеклітина, з якої після запліднення і починається розвиток зародка. 

Продовжимо дослідження. Ви звернули увагу, що жовток знаходиться завжди в центрі яйця? Уважно подивіться, що його утримує в такому положенні. Ви побачили білкові канатики, які одним кінцем прикріплюються до жовтка, а другим — до підшкаралупової оболонки. Завдяки канатикам жовток при перевертанні яйця обертається навколо горизонтальної  осі і тому зародковий диск, не зважаючи на положення яйця, завжди знаходиться на верхній частині жовтка. Поміркуйте, яке значення це має?

 

Замалюйте схему будови яйця птахів

Заповніть таблицю.


Частини яйця

Їхнє значення

 

 

 Зробіть висновок.

 

Комментариев нет:

Отправить комментарий