13.10.2021: 6-А

 Тема уроку: Основні положення клітинної теорії

Наталья Олексенко приглашает вас на запланированную конференцию: Zoom.

Тема: Біологія 6-А

Время: 13 окт. 2021 08:55 AM Киев

Подключиться к конференции Zoom

https://us04web.zoom.us/j/3427895878?pwd=S1E3Yjk0SUVJanVHRFNGSElPQ1ZnUT09

Идентификатор конференции: 342 789 5878

Код доступа: YZqU0C

Хід уроку

Теодор Шванн

   Теодор Шванн (7 грудня 1810 — 11 січня 1882) — німецький фізіолог, один з авторів клітинної теорії. Закінчив єзуїтський коледж у місті Кельн, вивчав природничі науки й медицину в БонніВюрцбурзі й Берліні. До 1839 р. працював асистентом фізіолога І. Мюллера в Берліні. У 1839–1848 — професор фізіології і порівняльної анатомії Лувенського університету, у 1848–1878 — професор Льєжського університету.

    Найбільш відомі праці Шванна в галузі гістології, а також праці, присвячені клітинній теорії. Ознайомившись із роботами М. Шлейдена, Т. Шванн переглянув увесь гістологічний матеріал і знайшов принцип порівняння рослинних клітин та елементарних мікроскопічних структур тварин. Узяв як характерний елемент клітинної структури ядро, зміг довести спільність будови клітин рослин і тварин. У 1839 р. побачив світ класичний твір Шванна «Мікроскопічні дослідження про відповідності в структурі і рості тварин і рослин».

 

2.      Основні положення сучасної клітинної теорії

    Із часу створення клітинної теорії вчення про клітину як елементарну мікроскопічну структуру організмів набуло нового змісту. Для Т. Шванна і його сучасників клітина залишалася простором, обмеженим оболонкою. Поступово це уявлення замінилося розумінням того, що основною частиною клітини є цитоплазма. До кінця минулого століття, завдяки успіхам мікроскопічної техніки, була виявлена складна будова клітини, описані органели — частини клітини, що виконують різні функції, і досліджені шляхи утворення нових клітин. Уже на початку XX ст. стало зрозумілим першорядне значення клітинних структур у передачі спадкових властивостей. Сьогодні можна вважати загальновизнаним, що клітина є основною структурною і функціональною одиницею організації живого.

 

На сучасному етапі розвитку цитології клітинна теорія включає такі положення

•  Клітина — елементарна одиниця будови й розвитку всіх живих організмів.

• Клітини всіх одноклітинних і багатоклітинних організмів подібні за походженням, будовою, хімічним складом, основними процесами життєдіяльності.

•  Кожна нова клітина утворюється тільки в результаті поділу материнської клітини.

• У багатоклітинних організмів, які розвиваються з однієї клітини (спори, зиготи тощо), різні типи клітин формуються завдяки виконанню різних функцій і утворюють тканини.

•  Із тканин складаються органи, які тісно пов’язані між собою й підпорядковані системам регуляції.

 

Домашнє завдання: Вивчити матеріал на блозі. Повторити параграфи 5-12. Підготуватись до тематичного оцінювання


Комментариев нет:

Отправить комментарий